Zespół Tańca Historycznego  CHOREA ANTIQUA

 

Zespół powstał w 1988 roku przy Klubie Tanecznym FAN-TAN jako zespół amatorski, który postawił sobie za cel reaktywację tradycji kultury i tańców dworskich z czasów świetności naszego kraju. Obecnie formalnie stanowi sekcję CZE-NE-KI, gdyż część jego członków to wolontariusze i członkowie Zarządu Fundacji. Od ponad 33 lat Zespół prezentuje i popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich, od wczesnego renesansu poprzez barok aż do późnego romantyzmu. Poprzez pokazywanie szerokiemu gronu publiczności tańców minionych epok, obowiązującej etykiety dworskiej, pragnie zwrócić uwagę społeczeństwa na mniej znane fakty w historii i na inne tańce niż taniec ludowy czy balet. Założycielką Klubu FAN – TAN jak i później Zespołu CHOREA ANTIQUA, i jego nadal obecnym kierownikiem jest Pani Maria Czerwińska, która za swoją działalność w dziedzinie kultury została odznaczona przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a przez dzieci za działalność charytatywną Orderem Uśmiechu. Swoja fachową wiedzę o tańcu dworskim zdobywała w Academie Internationale de Dances et Musiques Anciennes we Francji w klasie najwybitniejszego włoskiego tancerza i choreografa Andrei Francalanci, a później u Lieven’a Baert’a z Belgii i Dorothe Weltboter.

Zespół CHOREA ANTIQUA był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali, m. in. Międzynarodowych Turniejów Rycerskich, uczestniczył w imprezie towarzyszącej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem, a także w widowisku „Spotkanie sprzed 1000 lat” podczas obchodów 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. Grał w filmach: „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Macieja Wojtyszki, „Facet niepotrzebny od zaraz” i w Teatrze TV „Rejtan”, a także w spektaklach z cyklu Europejskie Dni Dziedzictwa „Ogrody Królowej Bony”, „Orszak Królowej Bony” oraz „Barbara Radziwiłłówna”. Poza tym tańczył na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, na zamku w Gniewie, w Pałacu Łazienkowskim, Teatrze Północnym w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie … Podczas I Turnieju Rycerskiego z okazji otwarcia wystawy 700-lecia Orła Białego wprost podbił serca międzynarodowej publiczności.

CHOREA ANTIQUA ma na swoim koncie również wyjazdy zagraniczne.  W 2013 r. na Międzynarodowym Festiwalu Poloneza na Białorusi, para z Zespołu otrzymała specjalne wyróżnienie i ogromny aplauz publiczności za wykonanie Poloneza D-dur Macieja Radziwiłła. W Ten piękny Festiwal wpisał się na stałe do kalendarza wyjazdów Zespołu

  Zespół występował  też m.in. w Danii, na Ukrainie (Lwów, Kijów, Odessa, Mikołajewo), Białorusi, czy w Rumunii. W 2018 Zespół reprezentował Polskę w Siedmiogrodzie podczas Festiwalu Batorego. W 2019 roku poprzedzającym pandemię Zespół odwiedził Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś i Węgry prezentując tańce dworskie i przede wszystkim nasz piękny taniec narodowy POLONEZ.

Do swoich największych sukcesów artystycznych może zaliczyć tytuł „Najlepszego Zespołu Artystycznego Roku”, przyznawany przez Wydział Kultury i Sportu Urzędu Dzielnicy Ochota, a także wyróżnienie na XIV Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych oraz dwukrotnie zdobyte III miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tańca Dawnego i  wyróżnienie oraz II, a czasem III miejsce w kolejnych edycjach Festiwalu Poloneza na Białorusi

    Od 2014 r. Fundacja CZE-NE-KA i Zespół CHOREA ANTIQUA organizują Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce. Wykonawcy prezentują się w 3 kategoriach: tanecznej, wokalnej i instrumentalnej.  Każdego roku bierze w nim udział około 150 - 170 wykonawców z Polski i z zagranicy. W ubiegłym roku Festiwal odbył się także pomimo pandemii chociaż w trochę innej formule gdyż nie mogli przyjechać do polski goście z innych krajów. Obecnie pracujemy nad kolejnymi zmianami by Festiwal odbył się także i w tym roku.

Kontynuując działalność charytatywną Fundacji, Zespół wielokrotnie występował charytatywnie w Domach Pomocy Społecznej i różnych ośrodkach zarówno dla seniorów, jak i dla dzieci. W 2014 roku, specjalnie z myślą o niepełnosprawnych, a także by kontynuować misję edukacyjną wśród społeczeństwa, powstał spektakl „Na Dworze Królowej Wiktorii”, o którym możecie Państwo przeczytać więcej w 27 numerze czasopisma CZE-NE-KA.

Spektakl nawiązywał do mało znanego wydarzenia z 1860 roku, kiedy to wojska Królowej Wiktorii zdobyły Pałac Cesarski w Pekinie. Z zawieruchy wojennej ocalało zaledwie kilka pekińczyków. Jeden z nich, piękna suczka LOOTY (tłum. „złupiona”) została podarowana Królowej Wiktorii przez kapitana Johna Harta Dunne’a. Ponieważ Królowa Wiktoria była wielką miłośniczką psów, spektakl ukazywał atmosferę angielskiego dworu królewskiego, gdzie mile widziani są dworzanie, goście zagraniczni oraz ich psy. Przybliżając widzom wydarzenie historyczne wzbogacał wiedzę o historii chińskich piesków, i dawał możliwość spotkania się z uroczymi futrzanymi terapeutami i aktorami, którzy razem tworzą niesamowitą grupę pasjonatów… Występowało w nim 5 psów terapeutów z Fundacji CZE-NE-KA i jeden członkini Zespołu.

W minionych latach skład Zespołu ulegał zmianom, przechodząc wiele etapów rozwoju. Aktualnie w Zespole tańczą zarówno osoby mające długi staż taneczny, jak i bardzo krótki Wszyscy jednak traktują taniec jako hobby i sposób na przyjemne spędzanie wolnego czasu. Naszym ogromnym atutem jest duża różnorodność wykonawców. Na jednej scenie spotkają się osoby młode i seniorzy (najmłodszy członek Zespołu ma 25 lat, a najstarszy 78 lat) oraz osoby z niepełnosprawnością. Za swoją działalność charytatywną Maria Czerwińska i Zespół otrzymali w marcu 2019 r „Certyfikat Dobrego Serca”.

     Zespołowi często towarzyszą znakomici soliści jak: Anna Maria Adamiak, Kazimierz Kulczyński, grupy wokalne i muzyczne, grające na instrumentach już dawno zapomnianych, jak m in.: flety (consort), fidel, rebek, cynk, lutnia. Wszystko to tworzy odpowiedni klimat i przenosi widzów w świat, którego już nie ma. W świat dawnej elegancji, etykiety dworskiej, dostojeństwa i umiaru w zachowaniu, tajemniczych flirtów, romantyzmu...

Maria Czerwińska

 

 

 

I Międzynarodowy Festiwal POLONEZA w Polsce  sobota, 30 maja 2015 r.

 

Pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika i Pani Konsul Ambasady Peru Aurory Luque de Hjorth, Ambasador Kuby - Jego Ekscelencja Juan Castro Martinez i Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej Pan Aleksander Averyanov.